Top

Çatı Katı İç Dekorasyon Fikirleri

Çatı Katı İç Dekorasyon Fikirleri

Çatı katları şüphesiz ki bütün mekanların en huzurlu ve en romantik alanlarıdır. Genelde tabanı bütün olan ve odalara ayrılmayan çatı katları her türlü dekorasyon fikrine uygun alanlardır. Bu yüzden ortama katılmak istenen hava ve duyguya göre yüzlerce dekorasyon fikri bulunabilir ve çoğu bu alanlara uygulanabilir. Çatı katları eve bağlı bir kullanım alanı olabileceği gibi özel bir iş için dekore edilmiş çalışma alanları da olabilir. Evin uzak ve sessiz köşeleri olan çatı katlarının kullanımında genelde yatak odası dekorları tercih edilmekte olup hem yatak odası hem oturma alanı olarak kullanılabilecek dekor seçenekleri de mevcuttur.

Çatı Katında Ahşap Esintiler

Çatılar genelde ahşap iskelet ve ahşap tavan ile bütünlenen mekanlar olduğu için dekorasyonunda da ahşap kullanımı oldukça yaygındır. Alçak çatı katları eğer yatak odası olarak dekore edilecekse bazasız çeşitler tercih edilmelidir. Bu yataklara alçak yatak da denilmekte olup yatak altında ince bir ahşap yükselti bulunmaktadır. Yine odaların yükseltisine göre ölçülerek tasarlanacak giysi dolapları ve raflar verniklenmiş doğal ahşap ile yapılarak mekanlarda bütünlük sağlarlar. Çatı katlarında olmazsa olmaz renk beyazdır. Ahşapla da büyük uyum sağlayan beyaz hem ışığı az alan bu ortamlarda aydınlık sağlar hem de sıcak mevsimlerde ortamda ısı yoğunluğu olmasını engeller.

Deri Şıklığı Tercih Edilebilir

Çatı katlarında şık ve klasik çizgili alanlar yaratılmak isteniyorsa deri koltuklar ve kanepeler mutlaka esas parçalar olmalıdır. Koyu kahve, siyah ya da kiremit tonlarında tercih edilecek bu takımlar sarı ve tonları renkteki obje ve yastıklarla kombinlenebilir. Ortama sıcak hava katan sarı renkler halı ve perde için de ideal bir renktir. Halı seçimi ise kısa tüylü yün halı ya da shaggy tipinde yapılabilir. Zemin alanı küçük olan çatılarda ise halı yerine daha küçük paspaslar ve kilimler tercih edilmelidir. Çatı katında eğer pencere küçük ve odaya giren ışık yeterli değil ise yine gün ışığı renklerinde 2 adet lambader ile karanlık köşelerden aydınlatma sağlanabilir.

Sinema Salonlarına Alternatif

Az ışık alan ya da hiç ışık almayan çatı katları ise sinema salonu dekorasyonu ile çok şık film izleme alanları olabilir. Renkli puf koltuk ve yastıklar, küçük servis sehpaları ve dev ekran bir televizyon ile bu alanlar minyatür bir sinema salonuna dönüştürülebilir. Koltuklara ek olarak yere koyulacak büyük minderler hem konforlu hem de farklı sıcak bir sinema alanı yaratacaktır.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın